Steve Coad Memorial Hall of Fame

We are pleased to announce that the
6th/7th Steve Coad Memorial Athletic Hall of Fame will take place:

Friday, June 10, 2022 at 7:00pm

in the WCI auditorium. This ceremony will honour the
2020 & 2021 nominees. Admission is free. 

(see nominees at bottom of page)

Nominations for the 2023 ceremony will open in late 2022,
so please watch this site as well our Facebook page at https://www.facebook.com/SteveCoadMemorialAthleticHallofFameWCI for future announcements. 

 STEVE COAD MEMORIAL ATHLETIC HALL OF FAME - INDUCTEES

2015 - INAUGURAL YEAR

2015 - INAUGURAL YEAR
(click above to view the Ceremony Programme)

Individuals -  

Inductee

Years

Sports

Douglas Roy Stevenson

1946-1948

Football

Dr. Peter Fowler

1951-1956

Swimming, Football, Basketball, Volleyball

Tom Moulton **

1951-1956

Football, Basketball, Track & Field

Dr. Henry Janssen **

1965-1969

Football, Basketball, Track & Field

Penny Parkes

1970-1975

Badminton, Cross Country Running, Volleyball, Golf

Catherine Bond-Mills

1981-1986

Track & Field, Cross Country Running, Volleyball, Basketball

Dan Morris

1985-1991

Basketball, Volleyball, Football, Golf, Soccer

Mike Elliot

1988-1993

Volleyball, Basketball, Soccer, Badminton, Cross Country Running

Seth Yates

1995-2000

Volleyball, Basketball, Track & Field

Mary Thompson

2002-2006

Nordic Skiing, Cross Country Running, Track & Field, Volleyball

**posthumous induction

 Teams -  

Team

Years

Coach(es)

Junior Boys Football

1961-1962

Coaches: Ross Pirie & Art Robar

Members:  Jim Black, Wayne Brennan, Ewart Burgess, Ted Church, Rick Coad, Bob Cook, Don Duncan, Ted Gilbert, Terry Hemsworth, John Hough (manager), Gary Kyte, Ron Martin, Pete McAskile, Glen McKellar, Tom Murphy, Ted Murray (manager), Dan Reynolds, Tom Sibley, Bill Spurgeon, Keith Stevens, Bob Sutherland, Bill Utley, Joe Warwick, Pat Werby, Paul Willoughby, and Bill Young

Senior Boys Football

1961-1962

Coach: Dick Killinger & Phil Paquette (assistant)

Members: John Bak, Bob Ball, Roy Bromiley (manager), Bern Cassidy, Pete Cassidy, Eugene Cassone, Brian Chambers, Earl Church, Rea Clark, Bob Cronkwright, Tom Crozier, Tony DeKraauw, Jim Dent, Esertina Dona, Ian Geddes, Don Guthrie, Pete Hogsden, Bill Kruse, Bill Lowes (manager), John Lumsden, Jeff McArdle, Pete McInnis, Ian McLean, Paul McLeod, Glen Milne, Jim Nader, Jim Patterson, Bill Pelton, Bryne Purchase, Wayne Purchase, Howard Pye, Bob Searles, Doug Shelton, Vinc Sidebotham (manager), Don Stevens (manager), Hank Wall, and Don Webster

Senior Boys Football

1969-1970

Coaches: Dick Killinger & Walter Anderson

Members:  Bruce Barnett, Pat Burns, Steve Coad, Dean Donmoyer, Tom Downing, Rick Gillies, Paul Godden, Larry Iutzi, Henry Janssen, Bruce Johnson, Alan Mackay, Gord Marshall, Andy McAskile, Dave McCall, Paul McInnis, Murray McIsaac, John Moreland, Bill Parkes, Dave Pease, Rick Pietryszyn, Dale Pittock, Bruce Potter, Guy Ramsay, Jim Raso, Owen Reed, Scott Seagrist, Don Smith (manager), John Tizzard (manager), Mark Tonner, Dave Vial, Jim Wallace, Doug Watson, Mike Whitehead, Steve Werby, Kim Willoughby, Glen Yates, Gord Yates, and Wayne Yates

2016

2016
(click above to view the Ceremony Programme)

Individuals -  

Inductee

Years

Sports

John Cook

1955-1960

Football, Basketball, Swimming

Carol Anne Wright **

1960-1965

Volleyball, Basketball, Track & Field

Nancy Hostetler

1985-1990

Field Hockey, Cross Country Running, Nordic Skiing, Track & Field

Shawn Roach

1985-1990

Football, Volleyball, Basketball, Soccer

Branden Wilhelm

2007-2010

Volleyball, Basketball, Track & Field

**posthumous induction

 Teams -  

Team

Years

Coach(es) / Team Members

Senior Boys Football

1955-1956

Coaches: Dick Killinger** & Len Turner

Members: Gary Barnum, David Bingeman, Joe Cassone, Donald Cole, Ronald Collins, Fraser Currah, Don Downing, Leslie Ficzere, Fred Foster, Wayne Helmer, Peter Hughes, Gord Knights, Gord Martin, Tom Moulton, Dave MacKenzie, Jim MacMillan, Grant McGee, Al McPherson, Jim Noy, Jack Oosterveer, Bob Parker, Doug Reed, Bill Sanders, George Schmidt, Tom Scott, Ron Swance(manager), Fred Watt, Jim Watt, Paul Wendling, Frank Wilkins, and Dave Wilson

Novice Boys Heavyweight Rowing 8's

1975-1976

Members:  Chris Thomson, Steve Beatty, Dave Bayne, Jim Downing, Derek Reynolds, Chris Edwards, Brian Chalmers, Gregg Chalmers, and Tim Wigmore

 **posthumous induction
2017

2017

(click above to view the Ceremony Programme)

Individuals -  

Inductee

Years

Sports

Jim Carnwath

1948-1953

Badminton, Football, Basketball, Tennis

Peter Ferguson

1948-1953

Badminton, Football, Track & Field, Tennis, Hockey

Aveleigh Hepworth-Ransom **

1947-1954

Golf, Badminton, Tennis, Basketball, Volleyball,

Track & Field, Swimming

John Campbell

1982-1987

Basketball, Volleyball

Mike Terry

1983-1988

Basketball, Volleyball, Track & Field

**posthumous induction

 Teams -  

Team

Years

Coach(es) / Team Members

Senior Boys Volleyball

1990-1991

Coach: Dave Alexander

Members: Mike Elliott, Jeff Feairs, John Hewitt, Luke Hopcraft, Dale Jorgensen, Jeff Koop, Dave Moore, Tyler Moore, Steve Roach, Randy Sears, Rob Stafford, Kevin Wilker

Senior Boys Basketball

1990-1991

Coach: Dave Alexander

Members: Rick Cassidy, David Cowing, Mike Elliott, Jeff Feairs, Daryl Gee, Dale Jorgensen, Dave Moore, Tyler Moore, Dan Morris, Steve Roach, Rob Stafford, Kevin Wilker

Junior Girls Basketball

2004-2005

Coach: Chris Coyle

Members: Alex Beatty, Stephanie Cullen, Victoria (Major) Cybulski, Caity Dale, Deanna Kirwin, Alex Kruger, Sheawna Lorch, Tricia MacKay, Carlee (Smythe) McCutcheon, Hanna Rudy, JoLynn Smith, Aarika Winlaw, Corinne Vondervoort

 **posthumous induction
2018

2018

(click above to view the Ceremony Programme)

Individuals -  

Inductee

Years

Sports

Kerry Leitch

1954-1959

Figure Skating, Baseball, Hockey, Basketball

Pamela Stewart

1971-1976

Cross Country Running, Track & Field, Volleyball, Basketball, Gymnastics, Powder Puff Football

Chris Thomson

1971-1976

Rowing, Track & Field, Volleyball, Basketball, Cross Country Running

Steve Roach

1987-1992

Basketball, Volleyball, Badminton, Track & Field

 Teams -  

Team

Years

Coach(es) / Team Members

Canadian Pepsi Cola Girl’s Badminton Championship Team

1975, 1976, 1977

Coach: Bill Parkes**

Members: Suzanne (Eckel) Conroy, Shelagh (Flowers) Morrison, Linda Morden, Sandra Morden, Sharon (Parkes) Rice

Canadian Secondary School Silver Medalists—Open Women’s Rowing 8+

1977

Members: Trudy Flynn, Christine Cybulski, Suzanne Clarke, Heather Clarke, Gina Bin, Christine Clarke, Rynolde Bergman, Anna Bin, Janet Thomson

 **posthumous induction
2019

2019

(click above to view the Ceremony Programme)

Individuals -  

Inductee

Years

Sports

Allison Campbell-Denmark

1979-1984

Basketball, Volleyball, Track & Field

Patrick Donker

1997-2001

Cross Country Running, Nordic Skiing, Track & Field, Badminton

Jason Eddy

1992-1997

Cross Country Running, Nordic Skiing, Track & Field, Hockey

John Elliot

1979-1984

Wrestling, Football, Soccer

Tanya (Krynen) King

1994-1999

Track & Field, Volleyball

2020
Individuals -  

Inductee

Years

Sports

Rob Flood

1996-2000

Track & Field, Volleyball, Basketball, Badminton

Tracy Hammerton

2008-2012

Volleyball, Basketball, Badminton

Laing Kennedy

1953-1959

Jr. B Hockey, Cornell University - Hockey

Teams -  

Team

Years

Coach(es) / Team Members

Senior Girls Volleyball

1992

Coach: Sheilagh Robinson   Assistant: Randy Sears

Members: Denise Bateman, Val Bond (Powell), Jenn Chapman, Lesley Harrington, Frances Manias, Lisa Meggitt, Susie Parsons, Carrie Smith, Sam Wood, Jenn Yungblut, and Michele Zwikker (Sears)

Managers: Amy McNiven and Melissa Morrison

2021

Individuals - 

Inductee

Years

Sports

Alyssa Bickle

2008-2013

Track & Field, Basketball, Volleyball

Ashley Bickle

2010-2014

Cross Country Running, Track & Field

Larissa Bufalino

2011-2015

Wrestling, Soccer, Rugby

Brad Hossack

1977-1982

Wresting, Cross Country Running, Badminton

Teams -  

Team

Years

Coach(es) / Team Members

Senior Boys Volleyball

1999

Coach: Dave Alexander   Assistant: Peter Keith

Members: Devin Curry, Rob Flood, Terry Greenfield, Jon Hart, Jay Hoogkamp, Phil Meloche, Chris Pooley, Eric Puff, Matt Rouse, Brett Smith, Jason Sutton, and Seth Yates

Managers: Colleen deWit

 


 NOMINATIONS

To nominate an ATHLETE or TEAM:

  • access the Nomination Form here:

NOMINATION FORM (PDF version)

NOMINATION FORM (Word version)

2021 - 7th Annual Steve Coad Memorial Athletic Hall of Fame nominations are now closed.

OR

  • There will not be forms available in the main office due to COVID-19. If you would like forms emailed, dropped-off or mailed out, please contact E. Molinaro at e.molinaro@tvdsb.ca .

Nominations forms will be available in late 2021.

Nominees must meet the following criteria:

Individual Category:

  • Alumnus of a minimum of 6 years - currently accepting applications from 2016 and earlier
  • Attended WCI for their entire high school career

  • Represented WCI and competed at the high school level on a varsity team in a minimum of two sports AND/OR outstanding achievement in a single scholastic sport during their secondary and/or post-secondary career

Team Category:

  • Alumnus of a minimum of 6 years--currently accepting applications from 2016 and earlier

**Please note:  previous nominees not chosen are considered for this year's Hall of Fame, therefore there is no need to re-nominate them.


Financial Support

To help with the ongoing financial support of the Steve Coad Memorial Athletic Hall of Fame, a charitable fund has been set up.  During the first two years, the Hall of Fame has been funded by a generous donation from Rick and Steve Coad, as well as the WCI Student Athletic Council.

To further supplement the ongoing costs of this event, and to reduce the financial responsibility from the student fund, charitable donations are now being accepted.  Yearly costs include the following:  individual and wall plaques for inductees, printing of team member certificates, advertising for nominations, printing of a programme, and light refreshments for the post-ceremony.  This also allows us to host the event, free of charge, for all attendees.

If you would like to support this cause, you can donate by doing the following:

ONLINE - (credit card, PayPal, debit)

Go to:  https://www.canadahelps.org/en/charities/thames-valley-education-foundation/#donate-now-pane

Open window under “Apply your donation to a specific fund set up by this charity” and choose “WCI (Steve Coad) Athletic Fund”. 

Complete your donation information, including payment, and submit.

Click on "Donate", in the top right corner. 

OR

MAIL (cheque)

Make cheques payable to "Thames Valley Education Foundation", noting in the memo the recipient as "WCI (Steve Coad) Athletic Fund".

Mail to: 

     Thames Valley Education Foundation c/o Thames Valley DSB
1250 Dundas St.
   P.O. Box 5888
   London, Ontario
   N6A 5L1
  Attn:  Jane Winsky

Tax receipts will be issued for donations of $10 or more.  All funds collected will go to the yearly production of the Steve Coad Memorial Athletic Hall of Fame.

If you have questions, please contact Jane at 519-452-2000 x 20204 or j.winsky@tvdsb.on.ca .

Thank you!


Inaugural Induction Ceremony

Video footage of the inaugural induction ceremony: 

 

SCHF in the Press

Read the article from the Woodstock Sentinel Review explaining all the details about this very special and exciting moment:

 

Woodstock Collegiate Institute plans to unveil the school's new Sports Hall of Fame during its homecoming weekend this May.

The hall of fame will be in memoriam to honour former WCI student, athlete, and sports journalist Steve Coad, who died in November 2013.

The first year for the Red Devils' honour will see inductees from each decade of the school's history honoured for their athletic accomplishments, both at WCI and beyond.

Kathy Roberts, a physical education teacher and coach at the school, is spearheading the effort.

"I was a very good friend of Steve's, and was very taken by his sudden death, and wanted to do something," she said.

It seems appropriate to celebrate athletic achievements in honour of the man so committed to local sports, and a dedicated runner himself, she said.

"He was a huge Red Devils fan," Roberts said.

"He has always been at all the cross country, track meets. (At) WOSSAA usually he would show up to watch the action and certainly support the Red Devils, and any other Woodstock athletes. So I just felt like we needed to do something to honour his memory and I thought that was a perfect fit, being the sports reporter that he was," she said.

Coad was a sports editor at the Sentinel-Review and the Windsor Star before beginning his long tenure as reporter and copy editor at The London Free Press.

In another nod to Coad's love of athletics and his alma mater, his brothers are helping to fund the initial launch of WCI's Sports Hall of Fame.

Roberts is also hoping to spread the word about inductee nominations.

She's looking for WCI athletes who demonstrated athletic prowess during their four or five years at the school, and perhaps went on to further competition in intercollegiate or even international leagues.

"I'm going to get a panel of current, former teachers and coaches from the school to help go through who has been nominated and make some choices," Roberts said.

After this year, the plan is to select a handful of inductees every year. Plaques will hang outside the balcony gym doors at WCI.

"We want to honour those past athletes, and give the current students something to look back on and something to aspire to," Roberts said.

megan.stacey@sunmedia.ca

 

 

Contact Us